Utställningsresultat

Här finner du resultat från våra utställningar.

Resultat 2017

Domare: Göran Johansson

BIR

Fallaskogens Elsa

Ägare: Stefan Persson

BIM

Västralunds Capten

Ägare: Christer & Ingrid Filipsson

Valpklass

  •  Harvindens Ciri
    SE12292/2017
    Ägare: Christer och Ingrid Filipsson
    E: SE JCH SE UCH Västralunds Capten, SE26736/2014
    U: SE UCH SE JCH SE VCH Tuthammarens Eija, S39961/2008
     Resultat: HP, Bästa valp

Junorklass hanar

  • Fallaskogens Gurra
    SE38307/2016
    Ägare: Robert Zajic
    E. J DK V-12 SE UCH Slagstigens Rosso, SE25541/2010
    U: J Tolsebodas Ella, SE42292/2013
    Resultat: Good
  • Nillas Castor Frisco SE30600/2016
    Ägare: Magnus Dahl
    E: SE UCH SE JCH Ackers Sniff,  SE17669/2014
    U: SE UCH SE JCH Vismyrens Via,  SE43999/2011
    Resultat: Excellent, CK, 1:a juniorkonkurrens, 3:a bästa hanhund
  • Buster
    SE40317/2016
    Ägare: Stig Dahlén
    E: SE JCH River race Jeff,  SE38653/2014
    U: SE JCH Tuthammarens Ellen, S39960/2008
    Resultat: Very good, 3:a juniorkunkurrens
  • Hallstaforsens Quantas VII
    SE22053/2016
    Ägare: Christer och Ingrid Filipsson

    E: SE UCH Slagstigens Snobben, SE12316/2011
    U: SE UCH Hallstaforsens Cajza IV, S58051/2009
    Resultat: Excellent, CK, 2:a juniorkonkurrens

Jaktklass hanar

  • J Nillas Castor Ego
    SE24869/2015
    Ägare: Erik Norin
    E: J DK V-12 SE UCH Slagstigens Rosso, SE25541/2010
    U: SE UCH SE JCH Vismyrens Via, SE43999/2011
    Resultat: Excellent7.
  • SE JCH River Race Jeff
    SE38653/2014
    Ägare: Henrik Parkilla
    E: J Drevkompis Jim, S43814/2005  
    U: NO JCH SE JCH SE UCH River Race Arwen, S36369/2007
    Resultat: Very Good
  • J Klockebergets Amor 
    SE32201/2013
    Ägare: Stig Dahlen
    E: J Häcklekullens Going, S42509/2009
    U: J Cassie, S26111/2009
    Resultat: Excellent
  • SE JCH Findik 
    SE10073/2012
    Ägare: Ramazan Acaralp
    E: J Evjos Acke, S37502/2002
    U: Fjärkullas Drevrar Skottan, S57361/2004
    Resultat: Excellent, 2:a jaktkonkurrens, CK, 4 Bästa hanhund, CHAMPION
  • J B’lunds Ozzy
    SE56327/2010
    Ägare: Bengt Widman
    E: SE UCH SE JCH Trajåsens Fargo, S54583/2002
    U: SE UCH SE VCH J B’lunds Lizzy, S40774/2004
    Resultat: Excellent, 4:a jaktkunkurrens, CK, CHAMPION
  • J  River Race Linux
    SE21523/2015
    Ägare: Thomas Jarl
    E : J Långsjöbäckens Acke, SE47810/2012
    U: SE UCH SE JCH River Race Chelsie, SE42627/2010
    Resultat: Excellent, 1:a jaktkonkurrens, CK, 2:a bästa hane, CERT
  • J SE VCH Rödmyrabackens Jäger
    SE37300/2015
    Ägare: Elin Bjurström & Philip Engberg
    E: J DK V-12 SE UCH Slagstigens Rosso, SE25541/2010
    U: J Rödmyrabackens Siri, SE48974/2010
    Resultat: Excellent, 3:a jaktkonkurrens, CK
  • J Fallaskogens Älvis
    SE16462/2016
    Ägare: Joakim och Pernilla Gerkman
    E. SE40889/2013 J Trumslagarboställets Zack
    U: SE28449/2012 J Fallaskogens Tilla
    Resultat: Excellent

Championklass hanar

  • SE JCH SE UCH Västralunds Capten
    SE26736/2014
    Ägare: Christer och Ingrid Filipsson
    E: SE JCH Västralunds Rox, SE43199/2010
    U: SE JCH Stråkens Alise, SE23301/2012
    Resultat: Excellent, 1:a championkonkurrens, CK, 1:a bästa hane, BIM

Juniorklass tikar

  • Hallstaforsens Ninja V11(7)
    SE22046/2016
    Ägare: Mårten Aldén
    E: SE UCH Slagstigens Snobben, SE12316/2011

    U: SE UCH Hallstaforsens Cajza IV, S58051/2009
    Resultat: Very good, 2:a juniorkonkurrens 
  • Brånshults Hilma
    SE28520/2016
    Ägare: Jim Söderberg
    E: SE JCH River Race Jeff, SE38653/2014
    U: SE UCH Brånshults Chickolina II, SE31088/2010
    Resultat: Excellent, 1:a juniorkonkurrens tikar
    Jaktklass – Tikar 
  • J Gåsmyrens Steira SE50607/2014
    Ägare: Mikael Eriksson & Axel Eriksson
    E: SE VCH SE UCH SE JCH NO JCH NO UCH Nillas Castor Cliff, S51743/2009
    U: SE UCH SE JCH Åskbergets Yrja, S65759/2009
    Resultat: Excellent, CK, 2:a jaktkonkurrens tikar, 3:a bästa tik, Reserv CERT
  • SE VCH Rödmyrabackens Tylla
    SE37299/2015
    Ägare: Magnus Frisk
    E: J DK V-12 SE UCH Slagstigens Rosso, SE25541/2010
    u: J Rödmyrabackens Siri, SE48974 
    Resultat: Excellent, CK, 5:a jaktkonkurrens tikar
  • J Rödmyrabackens Siri SE48974/2010
    Ägare:  Magnus Frisk
    E: CIB NO UCH SE JCH SE UCH Aldermyrens Tarras, S53418/2003 
    U: SE JCH Tispa, S68731/2005
    Resultat: Excellent
  • J Härads Ziva
    SE24246/2015
    Ägare: Maria & Adam Anduri
    E: SE JCH SE UCH Bergeråsen’s Wille, SE12654/2011
    U: SE JCH Lökkas Dina, SE31878/2013
    Resultat: Excellent
  • SE JCH SE VCH Häggingåsens Vicky
    SE44710/2014
    Ägare: Lars-Ove Bränninggård
    E: SE VCH SE UCH SE JCH NO JCH NO UCH Nillas Castor Cliff, S51743/2009
    U: J Ljungbos Ronja, SE34496/2010
    Resultat: Excellent, 3:a jaktkonkurrens, CK
  • J River Race Tessan SE23878/2014
    Ägare: Johan Lindström
    E: J Skånstorpgårdens Macallan, S25806/2009
    U: SE JCH SE UCH River Race Chelsie, SE426227/2010
    Resultat: Excellent, 1:a jaktkonkurrens, CK. 2:a bästa tik, CERT
  • J River Race Jaffa
    SE38657/2014 
    Ägare: Sven-Erik Sundkvist
    E: J Drevkompis Jim, S43814/2005  
    U: NO JCH SE JCH SE UCH River Race Arwen, S36369/2007
    Resultat: Excellent
  • (Efteranmäld) I SE JV-15 SEV-15 Simbackens Astrid
    SE26734/2014
    Ägare: Annika Berggren
    E SE VCH SE UCH SE JCH Kilhammars Dumle
    U: SE JCH SE UCH Simbackens Uddis
    Resultat: Excellent, CK, 4:a jaktkonkurrens

Championklass tikar

  •   J NORD v -15 SE UCH Fallaskogens Elsa
    SE20705/2014
    Ägare: Stefan Persson
    E: J SE UCH Skålgropens Eros I, S43635/2009
    U: Fallaskogens Tikka, SE28452/2012
    Resultat: Excellent, 1:a championatkonkurrens, CK, 1:a bästa tik, BIR
  • J  SE UCH  Stjärnskogens Visa SE42639/2010
    Ägare: Christer Widman
    E: SE JCH SE UCH Tuthammarens Acke I, S42765/2002
    U: SE UCH Stjärnskogens Samira, S27829/2004
    Resultat: Excellent, 2:a championkonkurrens, CK